Tabletki Piracetam
Co to jest za lek?
PIRACETAM jest wskazany dla pacjentów cierpiących na mioklonie pochodzenia korowego, niezależnie od etiologii, i powinny być stosowane w połączeniu z innymi lekami anty-mioklonicznymi. Zapobiega wymiotom. Piracetam jest środkiem nootropowym tj. psychotropowym lekiem, który poprawi bezpośrednio efektywność wyższych funkcji mózgu zaangażowanych w procesy poznawcze, takie jak te związane z uczeniem się, pamięcią, myśleniem i świadomością, zarówno w sytuacjach normalnych jak i rzadkich, przy czym nie jest uspokający z psychostymulantem. Piracetam oddziałuje na różnorodne czynności poprzez różne sposoby działania: moduluje neuroprzekaźniki w mózgu, wspomaga metaboliczną plastyczność neuronalną i poprawia mikrokrążenia poprzez właściwości przeciwskurczowe i hemoreologiczne, bez rozszerzania naczyń krwionośnych. Jest pochodną GABA. Jest jednym z racetamów.
Co mam powiedzieć mojemu lekarzowi przed zażyciem tego leku?
Poinformuj lekarza jeśli posiadasz jeden z poniżej podanych warunków:
- uszkodzenie naczyń mózgowych
- niewydolność mózgowa
- niedokrwienne lub nawet krwawienie śródmózgowe
- nadwrażliwość
- ciężką niewydolnością nerek
- zaburzenia funkcjonowania wątroby
- problemy z zachowaniem i psychiką w starszym wieku
- Niedorozwój umysłowy u dzieci
Jak należy stosować ten lek?
Dorośli: 800 mg trzy razy dziennie. Dzieci: 50 mg/kg masy ciała w 3 oddzielnych dawkach. Gdy uzyskano pożądany wynik, zmniejsz o połowę dawkę początkową. Ze względu na wpływ piracetamu na agregację płytek krwi, należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami hemostazy, po rozległym zabiegu chirurgiczny lub ciężkim krwawieniu. Należy unikać nagłego przerwania leczenia, ponieważ może to wywołać drgawki kloniczne lub napady u niektórych pacjentów mioklonicznych. Jako że piracetam jest prawie wyłącznie wydalany przez nerki należy zachować ostrożność w przypadku leczenia pacjentów z rozpoznaną niewydolnością nerek. U pacjentów z niewydolnością nerek i starszych, przyrost półtrwania jest bezpośrednio związany z czynnością nerek mierzoną za pomocą klirensu kreatyniny. Dawka dobowa musi być dostosowane indywidualnie do funkcjonowania nerek. Dorośli: 800 mg trzy razy dziennie. Dzieci: 50 mg/kg masy ciała w 3 oddzielnych dawkach. Gdy uzyskano pożądany wynik, zmniejsz o połowę dawkę początkową. Przedawkowanie: Nie stwierdzono konkretnego przeciwdziałania. Szczególną uwagę należy zwrócić na to czy pacjent jest dobrze nawodniony i monitorować przepływ moczu. Ogólny stan pacjenta powinien być ściśle monitorowany.
Co zrobić, jeśli pominę dawke?
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy tylko, przyjąć jedną dawke. Nie należy przyjmować dawki podwójnej lub dodatkowej.
Co może wchodzić w interakcje z lekiem?
Nie zaobserwowano jeszcze jakichkolwiek niezgodności. Daj swojemu lekarzowi listę wszystkich leków, ziół, leków bez recepty, suplementów diety jakie używasz. Także powiedz czy palisz, spożywasz alkohol lub zażywasz narkotyki. Jest wskazane, aby sprawdzić to ze swoim lekarzem.
Co należy obserwować podczas stosowania tego leku?
Szczególną uwagę należy zwrócić czy pacjent jest dobrze nawodniony i monitorować przepływ moczu. Ogólny stan pacjenta powinien być ściśle monitorowany. Środki ostrożności: zmniejszenie dawki w zależności od masy ciała/wieku, zaburzeń funkcjonowania nerek lub wątroby, zaburzenia serca, podczas ciąży i laktacji używać ostrożnie.
Jakie działania niepożądane mogę zauważyć podczas zażywania leku?
Ta lista może nie zawierać wszystkich efektów ubocznych.
- wrzody na żołądku
- stymulacja OUN
- zawroty głowy
- podniecenie
- wysypka
- zaburzenia snu
- biegunka
- depresja
- przybieranie na wadze
Gdzie powinienem przechowywać lek?
Ten produkt leczniczy nie wymaga żadnych specjalnych warunków przechowywania. Chronić przed dziećmi. Wyrzuć resztki leku po upływie terminu ważności.